Najnoviji stručni izvještaj otkriva: Cijena solarne energije pala je za 85% u posljednjih 10 godina

Međunarodna agencija za obnovljivu energiju (IRENA) objavila je nedavno godišnji izvještaj o troškovima proizvodnje energije iz različitih resursa, od fosilnih goriva do OIE. Cijena čiste energije godinama unazad beleži pad, a tako je bilo i u 2020. godini. I ne samo to! Čak 62% novoizgrađenih postrojenja na OIE, ukupne snage oko 162 GW, imalo je niže troškove proizvodnje u odnosu na najjeftiniji ugljen. 

Studija pokazuje da OIE zahtijevaju sve niža ulaganja. Troškovi su, u odnosu na 2019. godinu, opali:

  • za 16% za sisteme koncentrirane solarne energije;
  • za 13% za kopnene vjetroelektrane;
  • za 9% za offshore vjetroelektarne;
  • za 7% za fotonaponske solarne elektrane.

Procjenjuje se da će kapaciteti za proizvodnju čiste energije iz 2020. godine tokom svog životnog veka državama donijeti finansijske uštede od čak 156 milijardi dolara. Pored toga, rezultiraće i drugim ekonomskim koristima, kao i manjom količinom ispuštenih štetnih gasova, a samim tim i pozitivnim učinkom, kako na zdravlje planete tako i na zdravlje ljudi.

Generalni direktor agencije IRENA Francesco la Camera naglasio je da obnovljivi izvori danas predstavljaju najjeftinije izvore energije.

„Zemlje ovisne o ugljenu imaju ekonomski atraktivno sredstvo za napuštanje fosilnih goriva, OIE. Čista energija zadovoljit će rastuće energetske potrebe, a istovremeno smanjiti troškove, otvoriti nova radna mjesta, potaknuti rast i ispuniti klimatske ciljeve“, rekao je la Camera, dodajući kako ga ohrabruje sve veći broj zemalja koje slijede put njegove agencije do nulte neto emisije do 2050.

U periodu od 2010. do 2020, cijene energije iz obnovljivih izvora postajale su svake godine sve konkurentnije cijenama energije iz fosilnih goriva. Tokom ovog decenijskog razdoblja cijena struje iz solarnih fotonaponskih elektrana pala je za 85%, iz sistema koncentrirane solarne energije za 68%, iz kopnenih vjetroelektrana za 48%, a iz offshore vjetroelektrana za 48%. Uz rekordno nisku cijenu električne energije iz fotonaponskih solarnih elektrana i kopnenih vjetrolektrana u Americi od samo 1,1 do 3 centa po kWh, OIE će nastaviti da na tržištu, čak i bez subvencija, pobjeđuju ugljen.

Postojeće elektane na ugljen ukupne snage 800 GW, na globalnom nivou, skuplje su od novih projekata u oblasti solara i vjetra puštenih u rad tokom 2021. Godine.

Kada bi se na prljava postrojenja stavio katanac, godišnje uštede išle bi i do 32,3 milijarde dolara. Emisije ugljen-dioksida smanjile bi se za 3 giga tone godišnje što je ekvivalentno sa 9% emisija energetskog sektora u 2020, odnosno 20% neophodnog smanjenja emisija kako bi do 2030. zadržali porast temperature ispod praga od 1,5°C.

Eksperti smatraju da će OIE u narednim godinama postati okosnica električne mreže, ali će takođe omogućiti energetsku tranziciju transporta, građevinarstva i industrije. Očekuje se da će indirektno otključati potencijal za elektrifikaciju pomoću obnovljivog vodonika.